Τα Καλύτερα Γυναικεία Αρβύλα & Παπούτσια Πεζοπορίας (2026)
31 ζευγάρια αρβύλων και παπουτσιών δοκιμάστηκαν στα μονοπάτια. Αυτά τα 10 ξεχώρισαν και έμειναν σταθερά στις προτιμήσεις των δοκιμαστών μας.
Οι πεζοπόροι βασίζονται σε λίγα κομμάτια εξοπλισμού όσο στα παπούτσια τους. Ένα ζευγάρι που εφαρμόζει σωστά κάνει τα χιλιόμετρα να περνούν αβίαστα, ενώ το λάθος παπούτσι μετατρέπει κάθε βήμα σε δοκιμασία. Δοκιμάσαμε δεκάδες γυναικεία αρβύλα και παπούτσια πεζοπορίας σε ποικιλία εδαφών για να βρούμε τις καλύτερες επιλογές για κάθε διαδρομή, από μονοήμερες εξορμήσεις έως ορεινές αποστολές. Αυτά τα δέκα ξεχώρισαν για την εφαρμογή, την άνεση, την αδιαβροχοποίηση και την ανθεκτικότητά τους.
Με μια ματιά: Τα Καλύτερα Γυναικεία Παπούτσια & Αρβύλα Πεζοπορίας
- Καλύτερο Αρβύλο Γενικής Χρήσης: La Sportiva Aequilibrium Hike GTX
- Καλύτερο για Backpacking (Πολυήμερη Πεζοπορία): The North Face Offtrail Hike LT Mid GTX
- Το πιο Άνετο: Hoka Mafate Hike
- Η Καλύτερη Υποστήριξη: Arc’teryx Konseal Trek
- Το πιο Γρήγορο: Norda 055
- Το Καλύτερο Σανδάλι Πεζοπορίας: Bedrock Cairn EVO C Pro
- Καλύτερο για Σταθερότητα: Scarpa Ribelle Cross 2 GTX
- Καλύτερη Πρόσφυση: Danner Crag Rat EVO
- Το πιο Ευέλικτο: Salomon Cross Hike Tracker GTX
- Καλύτερο για Διασχίσεις Νερού: Astral TR1 Mesh 2.0
Αναλυτικές Αξιολογήσεις
1. Καλύτερο Γυναικείο Αρβύλο Γενικής Χρήσης: La Sportiva Aequilibrium Hike GTX
Βάρος: 380g (13.4 oz) ανά παπούτσι
- Άνεση κατευθείαν από το κουτί
- Πολυχρηστικότητα
- Εξαιρετική υποστήριξη
- Τσιμπημένη τιμή
Το Aequilibrium Hike GTX της La Sportiva κέρδισε ομόφωνα τις εντυπώσεις. Αν και έχει σχεδιαστεί για ορεινές εξορμήσεις τριών εποχών και μεταφορά φορτίων έως 18 κιλών, οι δοκιμαστές το βρήκαν άμεσα άνετο και αρκετά ελαφρύ ακόμα και για σύντομες πεζοπορίες.
Η ενδιάμεση σόλα από αφρό PU προσφέρει προστασία στο πέλμα που αντέχει στον χρόνο, ενώ η εξωτερική σόλα της Vibram παρέχει εξαιρετική πρόσφυση σε πέτρα, λάσπη και χαλίκι. Η μεμβράνη Gore-Tex διατηρεί τα πόδια απόλυτα στεγνά. Ξεχώρισε επίσης ο ελαστικός αστράγαλος που αγκαλιάζει το πόδι σαν κάλτσα, εμποδίζοντας την είσοδο πετραδακιών.
2. Καλύτερο για Backpacking: The North Face Offtrail Hike LT Mid GTX
Βάρος: 453g (16 oz) ανά παπούτσι
- Άνεση χωρίς περίοδο στρωσίματος
- Πλούσια ενίσχυση στον αστράγαλο
- Πολύ θερμό για ζεστό καιρό
Προσφέρει την προστασία ενός κλασικού αρβύλου χωρίς το βαρύ «στρώσιμο». Η πλούσια επένδυση γύρω από τη φτέρνα και τον αστράγαλο αγκαλιάζει σταθερά το πόδι, προσφέροντας ασφάλεια όταν κουβαλάτε βαριά σακίδια σε ανώμαλο έδαφος. Η επιθετική εξωτερική σόλα με τακούνια 5 mm προσφέρει εξαιρετικό κράτημα στη λάσπη και σε απότομες πλαγιές. Συνιστάται ιδιαίτερα για ανοιξιάτικες και φθινοπωρινές εξορμήσεις.
3. Το πιο Άνετο: Hoka Mafate Hike
Βάρος: 320g (11.3 oz) ανά παπούτσι
- Εξαιρετικά μαλακή αντικραδασμική προστασία
- Σταθερή εφαρμογή
- Διαπνέον
- Περιορισμένη υποστήριξη αστραγάλου για βαριά σακίδια
Ακόμα και για τα πρότυπα της Hoka, το Mafate Hike δίνει την αίσθηση ότι «βαδίζετε σε σύννεφο». Η διπλής πυκνότητας ενδιάμεση σόλα EVA προσφέρει απορρόφηση κραδασμών που διευκολύνει το βήμα. Θυμίζει περισσότερο ψηλό παπούτσι τρεξίματος παρά κλασικό αρβύλο, καθιστώντας το ιδανικό για όσους αναζητούν την άνεση ενός αθλητικού παπουτσιού με επιπλέον πρόσφυση χάρη στη σόλα Vibram Megagrip.
4. Η Καλύτερη Υποστήριξη: Arc’teryx Konseal Trek
Βάρος: 498g (17.6 oz) ανά παπούτσι
- Εξαιρετικά ανθεκτικό
- Κομψός σχεδιασμός
- Στιβαρή υποστήριξη αστραγάλου για βαριά φορτία
- Απαιτεί χρόνο για το σωστό δέσιμο των κορδονιών
Ένα στιβαρό, υποστηρικτικό παπούτσι προσέγγισης και backpacking. Διαθέτει εξωτερική σόλα Vibram Megagrip με επιθετικές προεξοχές, μεμβράνη Gore-Tex για αδιαβροχοποίηση και ενισχύσεις από Kevlar και δέρμα Nubuck. Προσφέρει απόλυτη προστασία σε σάρες και αιχμηρές πέτρες.
5. Το πιο Γρήγορο: Norda 055
Βάρος: 260g (9.2 oz) ανά παπούτσι
- Ενδιάμεση σόλα με εξαιρετική αναπήδηση
- Υψηλή αντοχή
- Αστάθεια σε πολύ ανώμαλο έδαφος
- Υψηλό κόστος
Αν και τεχνικά πρόκειται για παπούτσι trail running, οι δοκιμαστές το λάτρεψαν για πεζοπορία σε ομαλά μονοπάτια. Η παχιά ενδιάμεση σόλα TPEE προσφέρει μια αίσθηση «ελατηρίου» σε κάθε βήμα, μειώνοντας την κόπωση στις μεγάλες, επίπεδες διαδρομές.
6. Το Καλύτερο Σανδάλι Πεζοπορίας: Bedrock Cairn EVO C Pro
Βάρος: 226g (8 oz) ανά παπούτσι
- Ελαφρύ
- Άνετο και σταθερό
- Καμία προστασία στα δάχτυλα
- Ελάχιστη υποστήριξη καμάρας
Για όσες θέλουν την αίσθηση του γυμνού πέλματος χωρίς τον κίνδυνο τραυματισμού. Διαθέτει σόλα Vibram Megagrip για κορυφαίο κράτημα σε λάσπη και βράχια, καθώς και ρυθμιζόμενους ιμάντες που ασφαλίζουν το πόδι.
7. Καλύτερο για Σταθερότητα: Scarpa Ribelle Cross 2 GTX
Βάρος: 419g (14.8 oz) ανά παπούτσι
- Εξαιρετικά σταθερό και ευέλικτο
- Ιδανικό για τεχνικά μονοπάτια
- Σκληρή αίσθηση σε μεγάλες αποστάσεις
Ένα εξαιρετικά σταθερό παπούτσι χάρη στην περιμετρική ενίσχυση TPU που προστατεύει από χτυπήματα και μειώνει τη στρέψη. Ιδανικό για γρήγορες μονοήμερες πεζοπορίες σε δύσβατα και γλιστερά μονοπάτια.
8. Καλύτερη Πρόσφυση: Danner Crag Rat EVO
Βάρος: 952g (2.1 lbs) ανά παπούτσι
- Απίστευτο κράτημα
- Συμβατότητα με ημιαυτόματα κραμπόν
- Υψηλή τιμή
- Απαιτεί χρόνο στρωσίματος
Σχεδιασμένο σε συνεργασία με ομάδες έρευνας και διάσωσης. Αυτό το ψηλό, ανθεκτικό αρβύλο προσφέρει κορυφαία πρόσφυση σε απότομες, γλιστερές πλαγιές και γρανιτένιους βράχους χάρη στη σόλα Vibram Mulaz.
9. Το πιο Ευέλικτο: Salomon Cross Hike Tracker GTX
Βάρος: 411g (14.5 oz) ανά παπούτσι
- Εξαιρετικά ευέλικτο και ελαφρύ
- Γρήγορο σύστημα δεσίματος (Quicklace)
- Περιορισμένη υποστήριξη για πολύ βαριά φορτία
Εφαρμόζει στο πόδι σαν κάλτσα, προσφέροντας μοναδική ευελιξία σε εκτός μονοπατιού διαδρομές. Η αδιάβροχη μεμβράνη και το ψηλό κολάρο κρατούν το νερό και τα χαλίκια μακριά.
10. Καλύτερο για Διασχίσεις Νερού: Astral TR1 Mesh 2.0
Βάρος: 303g (10.7 oz) ανά παπούτσι
- Υπερελαφρύ
- Ευρύχωρο τμήμα δαχτύλων (wide toe box)
- Στεγνώνει ταχύτατα
- Χαμηλή υποστήριξη αστραγάλου
Όταν η διάσχιση ποταμών είναι αναπόφευκτη, το TR1 Mesh 2.0 στεγνώνει μέσα σε μόλις 30 λεπτά χάρη στις ειδικές οπές αποστράγγισης και το πλέγμα στο επάνω μέρος. Παράλληλα, προσφέρει εξαιρετική πρόσφυση σε βρεγμένα βράχια.
Συγκριτικός Πίνακας
| Μοντέλο | Κατηγορία | Βάρος (ανά παπούτσι) |
|---|---|---|
| La Sportiva Aequilibrium Hike GTX | Καλύτερο Γενικής Χρήσης | 380g (13.4 oz) |
| The North Face Offtrail Hike LT Mid GTX | Καλύτερο για Backpacking | 453g (16 oz) |
| Hoka Mafate Hike | Το πιο Άνετο | 320g (11.3 oz) |
| Arc’teryx Konseal Trek | Η Καλύτερη Υποστήριξη | 498g (17.6 oz) |
| Norda 055 | Το πιο Γρήγορο | 260g (9.2 oz) |
| Bedrock Cairn EVO C Pro | Καλύτερο Σανδάλι | 226g (8 oz) |
| Scarpa Ribelle Cross 2 GTX | Καλύτερο για Σταθερότητα | 419g (14.8 oz) |
| Danner Crag Rat EVO | Καλύτερη Πρόσφυση | 952g (2.1 lbs) |
| Salomon Cross Hike Tracker GTX | Το πιο Ευέλικτο | 411g (14.5 oz) |
| Astral TR1 Mesh 2.0 | Καλύτερο για Νερό | 303g (10.7 oz) |
Πώς να Επιλέξετε Παπούτσια Πεζοπορίας
- Καθορίστε τη Χρήση: Σχεδιάζετε πολυήμερη πεζοπορία με βαριά φορτία ή σύντομες βόλτες το Σαββατοκύριακο; Για τεχνικά εδάφη επιλέξτε σταθερά αρβύλα, ενώ για ομαλά μονοπάτια προτιμήστε ελαφριά χαμηλά παπούτσια.
- Επίπεδο Υποστήριξης: Όσο πιο δύσβατο το έδαφος και πιο βαρύ το σακίδιο, τόσο περισσότερη υποστήριξη αστραγάλου χρειάζεστε.
- Αδιαβροχοποίηση: Τα παπούτσια με μεμβράνη (π.χ. Gore-Tex) κρατούν τα πόδια στεγνά στη βροχή, αλλά μπορεί να προκαλέσουν εφίδρωση σε πολύ θερμά κλίματα.
- Η Εφαρμογή είναι το Παν: Δοκιμάστε τα παπούτσια το απόγευμα, καθώς τα πόδια πρήζονται κατά τη διάρκεια της ημέρας και της πεζοπορίας.
- Αποφύγετε τα Παπούτσια "Μόδας":** Brand μόδας προσφέρουν παπούτσια με «outdoor» εμφάνιση που στερούνται τεχνικών προδιαγραφών και εγκυμονούν κινδύνους τραυματισμού.
Που τα Δοκιμάσαμε
- 15 δοκιμαστές
- 90 προϊόντα που αξιολογήθηκαν
- ~2.250 χιλιόμετρα πεζοπορίας
- Δοκιμές σε ποικιλία εδαφών, από λασπώδη μονοπάτια έως βραχώδεις κορυφές


